GiftDárkové poukazy
OBJEDNÁVKY 605 230 852
Dobrovodská 2284, Č. Budějovice
OBJEDNÁVKY 734 259 452
Okružní 2615, Č. Budějovice

DOT – stáří pneumatiky

Neznalost neomlouvá, ale komplikuje prodej z data výroby
Základním faktem je, že neexistují žádná vědecká a technická data k určení maximálního stáří nové, nepoužité pneumatiky pro osobní, 4x4 a lehké nákladní vozy. 

DOT – stáří pneumatiky

Neznalost neomlouvá, ale komplikuje prodej z data výroby
Základním faktem je, že neexistují žádná vědecká a technická data k určení maximálního stáří nové, nepoužité pneumatiky pro osobní, 4x4 a lehké nákladní vozy. 


Stanovisko výrobce pneumatik:
Výrobci pneumatik zastávají stanovisko, že pneumatika si zachovává své technické vlastnosti po dobu pěti let, pokud je správně skladována a není užívána v provozu. Pneumatiky prodávané jako nové, by měly být vyrobené maximálně pět let před jejich prodejem. Správný obchodní postup by měl zaručit, že je zákazník seznámen o datu výroby pneumatik, pokud jejich stáří přesáhne tři roky.


5 ROKŮ STARÁ PNEUMATIKA NENÍ STARÁ PNEUMATIKA!!!!!!
U pneumatik, které spotřebitel pořídil společně s novým vozem již obuté, se doporučuje postupovat dle doporučení výrobce vozu pro výměnu pneumatik, pokud nějaké existuje, (avšak nepoužívat déle než 10 let).


DOT pneumatiky a kde ho najít:
Datum výroby pneumatik je uveden na bočnici, vedle zkratky DOT. Jde o čtyřmístné číslo, které nás informuje o stáří pneumatiky. První dvě čísla značí týden, druhá dvě znamenají rok výroby.


Jak prodloužit životnost pneumatiky:
Plynulou jízdou s minimem prudkého brždění, důležitou roli hraje správný tlak v pneumatikách (ukazuje se, že 80 % řidičů nemá správně nahuštěné pneumatiky). Další bolístkou mnohých aut  je špatně seřízená geometrie kol (to způsobuje nerovnoměrně opotřebování pneumatik) a zkracuje jejich životnost.


Zimní pneumatiky v létě nejsou vhodným řešením:
Někteří motoristé „ dojíždějí „ v letním období pneumatiky s hloubkou dezénu menší než 4 m. Zimní pneumatiky vyrobené z měkké směsi a s vysokým počtem lamel v dezénu však nemohou mít díky tomu vlastnosti typické pro letní pneumatiky. Nutné je proto počítat s delší brzdnou drahou vozidla a horším přenosem bočních sil při průjezdu zatáčkou.


Názor technické asociace:
Evropská technická organizace výrobců pneumatik a ráfků ( ETRTO ) uvádí doporučení ke skladování pneumatik ve své oficiální publikaci. Nedefinuje se limit pro prodej pneumatiky, ale soustředí se na správné skladování, tak aby se zachovaly vlastnosti pneumatiky. Správné skladování znamená, ochrana před vysokými teplotami a změnami teplot, vlhkosti, UV zářením.

premio
Společnost DM SERVIS SB s.r.o. se v roce 2020 připojila k evropské servisní síti PREMIO Pneu + Autoservis!
Více zde

PODPORUJEME

loga-podporujeme.jpg